13 Kasım 2012 Salı

DEYR YAKUP MANASTIRI VE NEMRUT TAHTI

Canım Urfam'ın en merak ettiğim yerlerinden biri Deyr Yakup Manastırı. Ancak halktan görevliye kadar kime sorduysam yerini bilene rastlamamıştım. 2009 yılında Urfa televizyonundaki gezi programı kapsamında buraya gidildiğini gördüm ve videolarını izleyerek adım adım kaydettim. Sora sora Bağdat bulunurmuş derler. Eyüp Nebi Mahallesi'nden yukarı doğru çıkıp sağa dönünce o civarda olduğunu biliyordum. Oraya kadar geldik. Sonra sekilerde iş yapan bir Urfalı teyzeye sorduk yolu. Şaşkın gözler içinde tarif etti. Meğer şaşkınlığı yolun nasıl fena olduğunu anlamamız içinmiş =) Ve her Urfalı'da duymaya alıştığımız gibi, bizi hemen eve davet etti teyze buyrun çay içelim diye. Fakat ben bir an evvel menzile varmak heyecanındaydım ve vakit akşama dönmeden tepeye çıkalım diye teşekkür ederek ayrıldık.

Belli bir noktaya dek arabayla geldikten sonra arabadan inip yayan devam ettik. Bu noktada yolun uzunluğunu ve sarplığını (izlediğim videodan ötürü bildiğim için) yanımıza fazla bişey almadık. Sadece fotoğraf makinası ve soda. Çünkü o sıcakta o yolda her yük ağır gelirdi. Birbiri ardına sıralanmış tepeleri aşarak menzile varacaktık. Ancak üçer üçer görünüyordu tepeler. Ve biz üçüncü bittiğinde yol da bitecek sanıyorduk. Ancak her üçüncüden sonra bir üç tepe daha görünüyordu. Adeta bereketlenen yollar bir türlü bitmek bilmiyordu. Dağa tırmanmayı severim çocukluğumdan beri. Ama hayatımda hiç bu kadar uzun süre durmaksızın dağa çıkmamıştım =)

Geçtiğimiz yollar kupkuruydu. Ekim ayının sıcacık Urfası:


Yol boyunca görüp görebildiğimiz tek yeşillik bu idi :


Uzun uğraşlardan sonra pert olmuş bir şekilde en tepeye varabildik =) Oranın esintisi, havasının muhteşemliği ve manzarası tüm yorgunluğumuzu unutmamıza yetti. Canım Urfam'da her yer sıcaktan cayırdarken, tam o Nemrut Tahtı'nın olduğu yer nasıl püfür püfür esiyor anlatamam. Nemrut; en güzel, en serin, en esintili tepeyi bulup oraya konuşlanmış.

İşte tepeden Urfa manzarası. Elbette bu, görüntünün zoom'lanmış hali. Karşıda olimpik stadı görebilirsiniz:


Bu da tahta çıkarken etraftaki mağaralar:


Mağaralardan birinin içi:


İşte bu da Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın afişlerinden görmeye alışkın olduğumuz Deyr Yakup Manastırı; nihayet muradıma erdim =)
Manastırın yuvarlağından aşağıya bakış:


Ve işte manastırın hemen arka tarafında kalan Nemrut Tahtı:


Tahtın kalıntıları desek daha doğru olur:Ve yine Nemrut Tahtı'nın kalıntıları:


Bu da tahtın civarındaki su sarnıçlarından birisi, içerisine merdivenle iniliyor bir başka yerden:


Hakikaten burada her şey düşünülerek bir yaşam alanı oluşturulmuş. Merdivenler, odacıklar, yerlerde su kanalları (hani bizim şimdilerde bile her şehirde göremediklerimizden)... İnsanı hayrete düşüren bir dizayn ve gizemli bir dünyadan kalanlar... Canım Urfam, Deyr Yakup'a ve Nemrut Tahtı'na çıkarken nasıl yoruldum biliyorsun. Ve lâkin sana olan her yorgunluğa değer, bunu da biliyorsun. Çok seviyorum ben seni. Ve dahi çok özledim...Bu da geziden sonra şehre indiğimizde gördüğümüz isot anıtı. Hepinize sevgilerimle. Umut hep vâr olsun.

14 yorum:

 1. piyasada deyr yakupla ilgili pek belge yok, yeni yeni fark edildi restorasyon için projeler hazırlandı.ORdaki o sarnınçlar,mağaralar,mezarlar hatta alt kısımda bulunan kilisenin kalıntıları orda çok farklı şeylerin,kültürlerin yaşadığını gösteriyor.Urfa o konuda hem şanslı hem koruyamadığı için de şanssız ve tembel.En son resimdeki(isot resmi) kaldırıldı ordan yol geçiyor diyee:)

  YanıtlaSil
 2. Evet, Canım Urfam'da bir tarih yatıyor ama çoğu yeri korunaksız. Restorasyona alınması isabet olmuş.

  İsot anıtının kaldırıldığını bilmiyordum. Üzüldüm buna. Umarım atmak yerine başka münasip bir yere taşımışlardır.

  YanıtlaSil
 3. isot anıtı falan:)daha farklı çalışmalar yapılabilirdi.İsot komik olmuştu:)mesela nar heykeli var karaköprüde,balıklar var heykel eski otogarın orda,ateşi simgeleyen heykeller var.İstense daha güzel çalışmalar yapabilirler.

  YanıtlaSil
 4. Karaköprü'deki narı biliyorum. Suruç'ta da var nar. Eski otogarın ordaki balıkları görmedim. Bediüzzaman mezarlığı civarında ceylanlar ve balıklar var. Ateşi simgeleyen de görmedim sanırım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Balıklı gol hastanesının orada kel aynaklar var orayada gıtmelısın bence

   Sil
  2. Oradan geçtiğimde görmedim ama kısmetse tekrar gittiğimizde aklımda olsun. Sağolun

   Sil
 5. Selamun aleykum.

  Turkiyemin heryerinin tarihi yerleri,camileri.manastirlari,ne varsa hepsi birbirinden guzel ve degerini bilenlere degerlidir.Malesef ben boyle harabeler gorunce,tarihi eser kacakciligi yapilinca cok uzuluyorum.Bu tarihi eserler korunmali,restore edilmeli mutlaka.Etrafinda bekciler falan yokmu nerde bu devlet diyesim geliyor.

  Aslihan en cok kimleri pesinden surukledin onu merak ediyorum:))umarim anne ve babanla gitmemisindir o yolu nasil yurusunler:)

  YanıtlaSil
 6. Ve Aleykum Selam,

  Böyle büyük mirasların harabeye döndüğünü görmek nasıl acı veriyor insana değil mi... Ne bekçisi, dönüşte koyunlarını otlatan bir çobanla karşılaştık, düşün artık.

  Annem, babam, halam ve ben gittik. Lâkin babamın kıyafeti-ayakkabısı gran tuvalet olunca o ben aşağıda kalayım dedi az yürüdükten ve tırmanmaya başladıktan sonra. İlk fireyi öyle verdik. Biz üçümüz yola devam ettik. Tepeleri yarıladık (ki bunun yarı olduğunu ancak menzile varınca anladık), yarılayınca halam da pes etti. Ben devam edemeyeceğim, sizi burada bekleyeceğim dedi. Tek başına geri dönmeyi de gözü kesmedi garibimin =) Annem de ben gibi sever dağ taş dolaşmayı. MaşaAllah diyeyim annemle ben hedefe vardık =) Ne maceralı gündü ya Hu =) Yoldaki hallerimiz gözümün önüne geliyor anlatırken, gülüyorum =) Her yanı güzel Urfammm, her zorluğa değiyor be bacım =)

  YanıtlaSil
 7. Azizim,şu senin gezi yazılarını okuyunca benzer şekilde televizyon ekranına uyarlanmış,görselleri izlemeye gerek kalmıyor.

  Bir kaç saat önce urfa'ya giden dostlarıma bu yazını okuttum,onlar için çok yararlı olduğuna inandılar.Zira nerelerini gezecekleri hakkın da bir fikirleri yoktu.

  Rahman vuslatını daim eylesin...

  YanıtlaSil
 8. Sağolasın muhterem. Urfam'ı tanıtabildiysem, faydalı olabildiysem ne mutlu bana.

  Aminnn. Sağolasan.

  YanıtlaSil
 9. Manzaraya deymiş ama tarihin harap olması çok üzücü

  YanıtlaSil
 10. Haklısın sevgili Tosbağalar, umarım düzelir bu aksaklıklar.

  YanıtlaSil
 11. Hz Yakup Aleyhisselam bir gece orda misafir olmuştur.
  Osmanlı Halep salnamelerinde bu kayıtlıdır.

  YanıtlaSil

Hayatın kendisi bir yorumdur aslında. Özgün ol, kendi hikayeni yaşa.
Yorumlarınızla mutlu oluyorum. Hepinize teşekkürler.