14 Şubat 2013 Perşembe

Kitap Takasında Başıma Gelenler =)

 
Kitap okumayı çok severim. Hatta benim için bir bağımlılık gibidir okumak. Küçükken geceleri anneme ışığı söndürtmez, yattığım yerde uykudan bayılana kadar okurdum =) Annem "geç oldu hadi uyu artık" dediği zaman o üzülmesin diye tamam der, kitabı yorganımın altına saklar ve o çıkınca çıkarıp okumaya devam ederdim =) Okumadığım dönemler oldu mu hayatımda? Evet oldu. Ama okumadığım zamanlarda hep mutsuz hissettim. Hiç bir koşulda okuyamadığım zamanlarda en azından kitabı açar, bir kez koklar ve yerine öyle kaldırırım. O kokuyu içime çekmesem rahat olamıyorum.
 
Kitap okurken, hele de tarih ve dinle ilgili kitaplar okurken en önemli şey yazarı ve yayınevidir. Din hakkında yalan yanlış bilgiler öğrenmemek ve yalan söyleyen tarihi okumamak için bu şart diye düşünüyorum. Ancak onun haricinde bazen tavsiye üzerine aldığım, bazen hediye gelen, okuyup da beni çok sarmayan ya da "kütüphanemde durmasa da olur" dediğim kitaplarım var. Bunları değerlendirmek için arayışlardayken bir kitap takas sitesi keşfettim. Üye olup takas yapmaya başladım. Site şöyle işliyor. Profilinize sizdeki kitapları ekliyorsunuz. Yanına satmak ya da takas etmek istediğinizi (ya da her ikisi) belirtip, edinmek istediğiniz kitapları elinde bulunduran üyelere teklif gönderiyorsunuz. Anlaşırsanız o size istediğiniz kitabı gönderiyor, siz de ona. Bir de bu siteden öğrendim ki PTT kargo kitapları %50 indirimli taşıyormuş. Dolayısıyla astarı yüzünü geçmiyor. 2,5 TL'ye gönderebiliyorsunuz.
 
Bu sitede yaptığım ikinci takasımda kitabı Ankara Polatlı'ya gönderdim. Ancak bir aksilik olmuş ve paket geri dönmüş. Bana geri geliyor yani kitap. Ben de teslim alınca, ikinci kez gönderecektim. Burada biraz PTT Kargo'nun azizliğine uğradık açıkçası. Her neyse. Hesap hareketlerinden takip ettim. Kitap Konya'ya geldi. Dağıtıma çıktı. Ama bana bir türlü gelmiyor. Bu arada gönderdiğim kitapların içine "iyi okumalar" babında bir not iliştirip altına da imza olarak bloğumun adresini yazıyordum. O gün Hilal ablam garip bir telefon aldı. Ablamı blogdan tanıyan bir hanım var. E-posta gönderip takipçisi olduğunu, Konya'da yaşadığını ve tanışmak istediğini ifade etmişti bir zaman önce. Biz de onu davet ettik. Ancak o gün bir işi çıkınca gelemedi ve yüzyüze tanışmak kısmet olmamıştı. Kargomun bana geri döneceği gün o hanım ablamı aradı ve şunları söyledi:
 
"Urfa Tutkunu sizin kardeşiniz değil miydi? Bizim işyerine bir kargo geldi. Üzerindeki isme dikkat etmeden diğer kargolarla birlikte açtık. Bir baktım ki içinde bir kitap, ve kitabın içinde de Urfa Tutkunu imzalı bir iyi okumalar notu." Şok olduk tabi bunu duyunca. Bizim işyeri şehrin A noktasında ise, bu hanımın işyeri B noktasında. Ne alaka ile PTT kargo kitabımı oraya teslim etti anlayamadım. Hani şurada bir sokak aşağıda bir işyerine teslim etseler hata oldu deyip anlayacağım. Ama biri hanya biri Konya denir ya =) O derece uzağız bu hanımın iş yeri ile. Kendisinin ismini de bilmiyorum, böyle hanım diye bahsediyorum ama. Okursa kusuruma bakmasın.
 
İşin ikinci ilginç yönü ise, kitabın benim bulunduğum yer ile alakaya maydonoz bir yere teslim edilmesi ve buna rağmen orada blog ismimden beni tanıyan birinin çıkması. Sır kapısı gibi oldu adeta =) O hanım olmasa idi kitabım muhtemelen kaybolurdu. Nerede olduğunu bile bulamazdım. Allah (cc) razı olsun onun vesilesi ile kitap bana geri geldi de takas yaptığım okuyucuya gönderebildim.
 
Takasımla ilgili ikinci hikaye ise şöyle. Bu sitedeki üçüncü takasımı da Mersin'den bir arkadaşla yaptım. Kendisine o gün İstanbul'dan, Konya'dan ve Canım Urfam'dan olmak üzere üç kargo gelecekmiş. Konya malum, benden. PTT kargo çok yoğun olunca evlerine getirememiş. Takas yaptığım arkadaşın kardeşi gidip kargodan teslim almış. Arkadaş da akşam işten eve dönünce bakmış paketlere. Bana siteden bir mesaj gönderdi:
 
"Sizin kitabı aldım. İstanbul'dan gelen kitabı da aldım. Ama ilginçtir, Urfa'dan gelecek olan kitap gelmedi fakat onun notu sizin kitabın içinden çıktı."
 
Nasıl güldüm anlatamam =) Nasıl hoşuma gitti =) Dedim o Urfa Tutkunu benim ve o notu kitabın içine ben yazıp koydum. Tevafuğa bakar mısınız =) Arkadaş Urfa'dan bir kitap bekliyor. Konya'dan gelen kitabın içinden de Urfa Tutkunu diye not çıkınca onu zannediyor =)
 
Canım Urfam, seni de blogumu da çok seviyem. Bakh senin vesilenle nasıl hoşlukhlar yaşiyem =)
 
NOT: Resim internetten alıntıdır. Harran'daki Üniversite ve rasathane kalıntılarını andırdığı için bu resmi özellikle seçtim =) Her dem Urfa Urfa Urfaaa =)
 

17 yorum:

 1. kitap takas etmek gibi bir niyetin varsa söyleyeydin yaa:)bende epey kitap var:)seve seve yollardım kardeşime

  YanıtlaSil
 2. Ne bileyim =) Araya araya bu siteyi buldum. Bileydim baştan haber ederdim =)

  YanıtlaSil
 3. eğer dini kitap istiyorsan ve Ali Şeriati'nin İnsanın Dört Zindanı'nı okumamışsan gönderim.Okuyop sonra gönderebilirsin veya karşılığında roman gönderebilirsin.

  YanıtlaSil
 4. Sağolasın Urfalı. Şu an takas etmek istediğim tüm kitaplarımı takasladım =) Tekrar olursa haberleşelim inş.

  YanıtlaSil
 5. inş.beklerim ayrıca blogumda yyaynlanan kitaplardan beğendiğin olursa söyle gönderirim.Bundan sonra yayınlanack olanlr için diyorm.

  YanıtlaSil
 6. Tebessüm ettim.Şu insanın içine işleyen okuma aşkına hayranım azizim. :)

  YanıtlaSil
 7. Tamamdır Urfalı. Teşekkürler =)

  YanıtlaSil
 8. Aman maşaAllah de muhterem =)

  YanıtlaSil
 9. Bu arada Urfalı (yorumhane), Ali Şeriati hiç okumadım şimdiye kadar. Ancak hakkında hoş şeyler de işitmemiştim. Sen bu yorumu bırakınca biraz karıştırdım/araştırdım. Okuduğum linklerden ikisini buraya da ekliyorum. İlk linkte verilen kitaptaki üslup dikkat çekici ve rahatsız edici. Başka gelişmeleri de sen okursun artık linkten :)

  http://www.imanehli.com/forum/ali-seriati-nin-kufurnamesi-muhammed-kimdir-kitap-ciktilari-ile-reddiye-t3132.0.html

  http://forum.kanka.net/showthread.php?830098-Al%C4%B0-%C5%9Eer%C4%B0at%C4%B0%E2%80%99n%C4%B0n-yanli%C5%9E-g%C3%96r%C3%9C%C5%9E-ve-%C4%B0dd%C4%B0alarina-kar%C5%9Ei-cevaplarimiz&

  YanıtlaSil
 10. geçmiş olsun canım
  kitabın geri dönüşü konusundaki şansın da süpermiş :) film gibi hakikaten!

  YanıtlaSil
 11. Teşekkür ederim =) Hamd olsun, Allah yardım etti de kitaba tekrar kavuştum =)

  YanıtlaSil
 12. Canım epey maceralı ve tevafuklarla dolu bir takas olmuş..:) Bize de tebessüm etmek düştü..

  sevgiler

  YanıtlaSil
 13. Hikayelere konu olabilecek bir olay yaşamışsınız. Ne ilginç değil mi?

  Bol okumalar ve paylaşımlar diliyorum
  Sevgilerimle,

  YanıtlaSil
 14. Sevgili Urfa Tutkunu,

  Hikayeler konu olacak türden bir olay yaşamışsınız. Hayat ne kadar ilginç olaylara gebe.

  Bol okumalar ve paylaşımlar diliyorum.

  Sevgilerimle,

  YanıtlaSil
 15. bu postacılar niye böyle yapıyor allahaşkına bizim posta kutusundan öyle alakasız gönderiler çıkıyorki adreste tutan bişey yokki diyeyim bundan dolayı...
  senin yaşadıkların ise hakikaten şaşılacak tevafuklar:)

  YanıtlaSil
 16. başınıza gelmeyen kalmamış

  YanıtlaSil

Hayatın kendisi bir yorumdur aslında. Özgün ol, kendi hikayeni yaşa.
Yorumlarınızla mutlu oluyorum. Hepinize teşekkürler.